INTESA SAN PAOLO: YAKINDA, İSTANBUL’DA BİR ŞUBE AÇILIYOR


(traduzione in turco di quest’intervista, pubblicata su Develop.med dell’Istituto Paralleli)

Akdeniz Alanında Yatırım Yapan İtalyan İşletmelere İlişkin İncelememiz, Intesa San Paolo’nun Dubai Şubesinin Genel Müdürü ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Sorumlusu Ferdinando Angeletti ile Gerçekleştirdiğimiz Mülakatla Devam Ediyor: Bu Mülakatta Angeletti, Türkiye’de Yatırım Yapmak İsteyen KOBİ’lere Intesa San Paolo’nun Sağladığı Yardımı Anlattı.

Intesa San Paolo’nun Türkiye ile ilişkileri sağlamın da ötesinde; bu grubun Türkiye’deki ilk varlığı 1919’a kadar uzanıyor, nitekim o zamanın İtalyan Ticaret Bankası, ilk temsilcilik bürosunu Ankara’da bu tarihte açmıştı. Bugün ise Türkiye’de yerleşen veya yerleşmek üzere olan İtalyan KOBİ’lere destek olarak kendisini sunuyor. Bu konuyla ilgili olarak Ferdinando Angeletti’nin görüşlerini aldık.

GIUSEPPE MANCINI: Türk ekonomisinin gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

FERDINANDO ANGELETTI: Intesa San Paolo için Türkiye; Hindistan, Brezilya ve Polonya ile birlikte “yeni piyasalardan” birisini temsil ediyor: Nitekim bu ülkelerde, İtalya ve genel anlamda avro bölgesinde gitgide daha zor rastlanan büyüme rakamları bulunabiliyor. 2009’da yaşanan daralmanın ardından Türkiye, 2010’da yüzde 9,2 ve 2011’de yüzde 8,5’lik oranlarla, büyük dünya ekonomileri arasında en yüksek GSYİH artışına geri döndü. 2012-2013 döneminde bu ritim muhtemelen daha mütevazı (yüzde 3 ila 5 arasında) bir düzeyde gerçekleşecek olsa da her hâlükârda en büyük ekonomiler arasında yer alan en başarılı performanslardan birisinden bahsediyoruz. Bugün çok sayıdaki başlıca çok uluslu şirketlerin yanı sıra çok sayıda İtalyan şirketi de Türkiye’de bir merkeze sahip.

Doğal olarak Türkiye de birtakım kırılganlık faktörlerine sahip. Bunlar arasında en fazla önem taşıyanı, hiç kuşkusuz yüksek seviyedeki ticari bütçe açığı ve buna bağlı dış borçlanma olduğu söylenebilir. Ancak bununla birlikte bütçe açığı ve borcun, esas itibarıyla kayda değer bir modernleşme ve sanayileşme sürecinin sonucu olduğu ve bu sürecin altyapı ve sanayi tesisleri alanlarında geçmişte olduğu gibi bugün de büyük yatırımlar gerektirdiği unutulmamalıdır. Transformatör ve hammadde bakımından yoksul bir ülkede bu durum, sadece cari açık ve yabancı yatırım ve finansman çekme mecburiyeti olarak açıklanabilir. Bununla birlikte; ekonomideki sağlam büyüme, makroekonomik tüm değişkenlerin pozitif eğilimi ve ülkenin uluslararası toplum nezdinde oluşturduğu kredibilite, kredi kur makası (Credit Defalt Swap) oranlarının Akdeniz alanındaki Avrupa ülkelerinin yaşadıkları deneyimlere tamamen zıt şekilde, kademeli olarak iyileşmelerine olanak sağladı.

MANCINI: Türkiye’de yatırım yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

ANGELETTI: Türkiye, faaliyetleri konusunda özel kısıtlamalara maruz bırakılmayan yabancı yatırımcılara açık bir ülke. Yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye’de kurulan şirketler, yerel şirketlerle tamamen aynı haklara sahipler ve aynı muameleleri görüyorlar. İdari düzen oldukça etkili (bir şirketin tescili için bir haftadan az süre gerekli) ayrıca 20 ülkeyle imzalanan Serbest Ticaret Anlaşmaları (Free Trade Agreements) ve AB’yle gümrük birliği sayesinde dış ticaret açısından mükemmel bir üs hâline geliyor. Bunlar, bu ülkeye yapılacak bir yatırımı dikkatle değerlendirmek için var olan çok sayıda nedenden sadece birkaç tanesi.

Bunun yanı sıra Türkiye, genç, konusunda ziyadesiyle hazırlıklı ve uluslararası tecrübelere açık, mükemmel bir yönetici sınıfına sahip: Coğrafi pozisyonu ve sahip olduğu gelenek bakımından Azerbaycan, Türkmenistan, Ermenistan, Irak Kürdistan Özerk Yönetimi gibi geleneksel olarak İtalya’ya ticari anlamda uzak bir dizi piyasayı geliştirmek için mükemmel bir platform temsil edebilir. Elbette ki bu, Türkiye’nin girilmesi “kolay” bir pazar olduğu anlamına gelmiyor: Önemli âdetlere sahip güçlü bir kültür ve büyük bir ulusal gurura sahip bir ülke; doğru açılımla bu ülkeye yaklaşım göstermek, bu ülkeyi anlamak ve uyum sağlamaya hazır olmak çok önem teşkil ediyor. Türkiye’de yatırım yapmak için net fikirlere sahip olmanın, kendi güç noktaları ve hedeflerini iyi tespit etmiş olmanın ve bu pazarı kararlılıkla ve uygun kaynaklarla göğüslemenin büyük önemi var. İyi neticeler elde etmek isteniyorsa ciddiyetle yaklaşılması gereken bir ülke çünkü Türk şirketlerinin çağdaş, agresif, iyi organize şirketler oldukları ve son derece dişli rakipler oldukları unutulmamalıdır. Türkiye, düşük maliyet veya vergi avantajları arayışı içerisinde üretimi delokalize etme hedefiyle bakılacak bir ülke değil; stratejik bir kalkınma perspektifinde yaklaşılması gereken dünyanın önemli büyüme gösteren bölgelerine doğru uzanan doğal bir köprü ve büyük bir pazar durumunda.

MANCINI: Intesa San Paolo’nun Türkiye’deki rolü nedir?

ANGELETTI: Intesa San Paolo, Türkiye ile ilgilenen şirketlere önemli bir yardım sağlayabilir. Grubun ülkede uzun yıllardır süregelen varlığı, hem başlıca Türk bankalarıyla hem de yerel endüstri gruplarının pek çoğuyla mükemmel ilişkilerin pekiştirilmesine olanak sağladı. Ayrıca Intesa San Paolo’nun bu ülkedeki kayda değer aktif varlığı (2 milyar avroyu aşkın), karşılıklı güven ilişkisini kanıtlayan bir başka unsur. İstanbul’daki temsilcilik bürosu, hem idari kurumlarla görüşmeler düzenlemek hem de potansiyel yerel ortaklar hakkında bilgi sunmak suretiyle müşterilere destek hizmeti sağlamak için en iyi şekilde donanıma sahip.

MANCINI: Gelecek için programlarınız neler?

ANGELETTI: Ülkedeki varlığımızı güçlendirmek adına, İtalyan KOBİ’ler ve ortak şirketlerdeki müşterilerimizin hizmetine tahsis edilecek bir şubenin açılması planlanıyor. Önümüzdeki yılın ikinci yarısı için öngörülen bu şubenin açılışı, müşterilerin faydalanabileceği hizmetler yelpazesini büyük ölçüde genişletmemize olanak sağlayacak. O zaman da direkt finansman sunmamız ve hem döviz hem de Türk lirası olarak teminat vermemiz mümkün olacak.

İstanbul’da açılacak yeni şube, Türkiye’de yatırım yapmak ve büyümek isteyen tüm müşterilerimize geniş bir destek sağlayabilecek kapasitede olacak.

Annunci
Questa voce è stata pubblicata in Turchia e contrassegnata con , , , , , , . Contrassegna il permalink.

2 risposte a INTESA SAN PAOLO: YAKINDA, İSTANBUL’DA BİR ŞUBE AÇILIYOR

  1. mirkhond ha detto:

    Mancini conosce l’Osmanico?
    O si avvale di un traduttore o meglio traduttrice 😉 madrelingua?
    ciao e auguri di Natale, se ci credi!

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...